Депутати від БПП і НФ подали законопроект щодо змін до статті Кримінального кодексу, що регламентує відповідальність за незаконне збагачення. Він має пом’якшити формулювання статті № 368-2 КК. Чинна норма передбачає притягнення до відповідальності чиновника, який отримав значний дохід і не може пояснити, з чого. Провладні ж депутати пропонують змінити формулювання так, аби до відповідальності можна було притягнути в тому разі, якщо прямо доведена незаконність збагачення.

Це в загальних рисах. Депутати вважають діючу норму “неконституційною”.

Отже, за логікою влади, бідолашні чиновники і депутати кожного дня перебувають під тиском надто суворого закону, який вимагає від них підтвердження легальності джерела статків. Ну як можна пояснити мільйони в матрацах і на банківських рахунках, якщо ти багато років був міським головою, а потім став міністром? Звідки?

Більш за те, в діючій редакції закону йдеться також і про передачу таких незаконних активів іншим особам. А тепер згадайте, як десятки і сотні можновладців, різного рівня чиновників та депутатів пояснюють те, звідки в їхніх дружин, батьків, братів, сестер квартири, компанії, які виграють тендери, рахунки в банках тощо. Тобто, намагання скасувати норму про передачу активів може стати не менш небезпечним, аніж зміна підходу щодо доведення незаконності самих активів.

Виходить, у разі прийняття законопроекту, легалізація незаконно набутих активів через формальну передачу третім особам стане більш легким і зручним способом уникнути відповідальності за незаконне збагачення.

Ну от і вчиняються спроби змінити закон замість того, аби власник активів, наділений владними повноваженнями, не доводив легальність статків. А навпаки – правоохоронці доводили незаконність цих активів. Доводили в судах, які є частиною консенсусу, що лежить в основі топ-корупції. Або взагалі передати активи, якими незаконно заволоділи, “в управління” і бути формально “чистими” перед законом.

Однозначно за це влада має отримати по руках. Дивіться на румунів. Там подібні ініціативи вивели десятки тисяч людей на вулиці. Так чи інакше, правлячий клас втратив останні залишки інстинкту самозбереження та почуття міри. Такі речі закінчують дуже сумно.