На прес-конференції “Міністерства приховують розмір премій топ-чиновників: результати дослідження” в “Інтерфакс-Україна” представники громадської організації “Українська антикорупційна асоціація” Олександр Аронець та Дмитро Гамаш розповіли про дослідження ефективності та прозорості преміювання державних чиновників у грудні 2017 року.

“УАА” надіслала 18 міністерствам інформаційні запити із запитаннями:

  1. Яка кількість співробітників керівного складу міністерства  отримала у грудні 2017 року премії чи інші додаткові виплати (надбавки, доплати, винагороди та інше) до зарплати?
  2. Наскільки збільшився у грудні 2017 року обсяг додаткових виплат співробітникам керівного складу міністерства порівняно з аналогічним періодом 2016 року?
  3. Який розмір додаткових виплат, отриманих співробітниками керівного складу міністерства?
  4. За яким принципом (методикою) нараховувались додаткові виплати?
  5. Яким чином додаткові виплати у грудні були пов’язані з результатами роботи міністерства?
  6. Яка кількість співробітників керівного складу міністерства не отримала додаткових виплат з огляду на незадовільні результати роботи, невиконання плану, індикативних показників тощо?

Інформацію надали 11 міністерств із 18. Не надійшли відповіді на запити “УАА” від Мінагрополітики, Мінекології, Мінекономрозвитку, Мінінфраструктури, Мінмолодьспорту, МОЗ та Мінюсту.

“Приховують інформацію про премії навіть ті міністерства, очільники яких називають себе “прогресивними” та “проєвропейськими”, – зазначив лідер ГО “Українська антикорупційна асоціація» Олександр Аронець.

Він повідомив, що розміру нарахованих премій у грудні 2017 року по кожному персонально чиновнику не вказало жодне з міністерств, яке надіслало відповідь. Натомість чиновники нагадали перелік нормативно-правових актів, якими регламентуються умови і порядок оплати посадових осіб, керівників і керівних працівників державних органів, а також нарахування надбавок за вислугу років, за доступ до держтаємниці, інтенсивність праці та виконання особливо важливої роботи.

Підсумовуючи результати дослідження, Олександр Аронець назвав топ-5 міністерств з найвищим рівнем премій за результатами грудня 2017 року: Мінкульт, Міноборони, Мінінформполітики, МінТОТ і Мінрегіонбуд.

“У грудні керівний склад Міноборони (5 осіб) отримав 245,6 тис.грн, тобто в середньому по 49 тис.грн на чиновника. Керівники  Мінкульту (5 осіб) отримали надбавок на 429,6 тис. грн, тобто в середньому по 86 тис. грн. Троє керівників Мінрегіонбуду отримали 89 тис.грн, тобто майже по 30 тис.грн. П’ятеро  осіб керівного складу Міністерства з питань тимчасово окупованих територій отримали 176480 грн, тобто в середньому по 35 тис.грн. А 12 осіб керівного складу Мінінформполітики отримали 435 350 грн, тобто в середньому по 36 тис. грн. Найменші премії – в середньому по 8 тис.грн. – із загальної суми в 47 тис. грн. виплатити 6 особам керівного складу Міносвіти”, – повідомив Олександр Аронець.

Значно більші премії виплатили керівниками Мінсоцполітики та Міненергетики.

«У Мінсоцполітики 132 працівники отримали у грудні 2 млн.913 тисяч грн, в середньому – по 22 тисячі грн. У Міненергетики керівного складу нараховується 103 особи. Скільки премій вони отримали – у відповіді прямо не сказано. Зазначено лише, що сума додаткового матеріального стимулювання, порівняно з груднем 2016 року, зросла у 7,2 разу», – додав президент “Української антикорупційної асоціації” Дмитро Гамаш.

Питання преміювання підлеглих керівники міністерств вирішують на власний розсуд та в рамках преміального фонду, який становить 20% річного обсягу посадових окладів. При цьому вичищають виділений бюджет до копійки, а не оцінюють по заслугах.

Поточна інформація про рівень зарплат у міністерствах, ЦООВ, ОДА та РДА мала би бути доступною, але на сайті Нацагенства з питань державної служби відповідний розділ досі порожній.